Zákaznická info linka : 222 51 61 71

Typ subwoofer boxů

Chceme-li dosáhnout dobrého basu musíme subwoofer osadit do ozvučnice. Tvar ozvučnice není zas tak důležitý, ale co se musí dodržet je doporučený objem ozvučnice k danému reproduktoru, který výrobce uvádí v přiloženém manuálu a jsou spočítány tak, aby se z reproduktoru dosáhlo kvalitního basu. Zvuk se dá také doladit velikostí a hloubkou basového nátrubku – tato hodnota je většinou také doporučena výrobcem.


Bass reflexová ozvučnice

Pomocí tohoto druhu ozvučnice docílíme silného, hlubokého ale kvalitního basu. Tento box je vhodný pro poslech taneční, hip hop a černé hudby.Je nejčastěji používaným typem. Do bedny se přidá trubka - bassreflexový nátrubek, která využívá zpětného tlaku vzduchu, který reproduktor tlačí směrem do bedny. Bassreflex přenáší pouze velmi úzké frekvenční pásmo. Délka a průměr nátrubku je rozhodující pro barvu basu. Čím je bassreflexový nátrubek užší a delší, tím nižší frekvence přenáší. Frekvence bassreflexového nátrubku se většinou nastavuje (změnou rozměrů bass reflexu) na rezonanční kmitočet reproduktoru nebo spíš ještě výše. Následující obrázek ukazuje reprobednu s bassreflexem a její vliv na frekvenční charakteristiku reproduktoru. Do této kategorie spadá také basová tuba - jedná se o levnější řešení bassreflexové ozvučnice.

bassreflex.jpg

Bandpass ozvučnice

Tento druh basového boxu má vůči ostatním ozvučnicím největší akustický tlak, ale není moc kvalitním řešením. Je vhodný pro černou hudbu a hip hop. Naopak nedoporučujeme pro poslech rocku nebo metalu. Pásmová propust (anglicky band-pass) funguje jako horní i dolní propust s útlumem přibližně 20dB na dekádu. Kombinuje se s bassreflexem, který může být v obou nebo jen v jedné komoře. Tato ozvučnice nemusí mít jen dvě komory. Lze použít i tří a více komor v ozvučnici s několika reproduktory.

bandpass.jpg

Uzavřená ozvučnice

Tato ozvučnice má nejmenší akustický tlak,ale dosáhneme velice kvalitní, přesné a rychlé basy. Zkrátka zde záleží na kvalitě reproduktoru, protože zvuk není ničím ovlivněn. Doporučuje se především pro poslech rockové, bigbeatové ale i taneční hudby.

Uzavrena.jpg

V1 - objem ozvučnice